Zararlı Alışkanlıklara Karşı Alınması Gerekli Tedbirler

      Zararlı Alışkanlıklara Karşı Alınması Gerekli Tedbirler:

En başta Yüce dinimizin emirleri ve yasakları doğrultusunda bu zararlar insanlara anlatılmalı, güzellikle okul çağında ki gençler bilinçlendirilmeli. Bunun için de okul ile aile arasında sıkı bir bağ olmalı. Bu noktada ebeveynlere çok büyük görevler düşmektedir. Anne baba çocuğunla ilgilenmeli, kimlerle arkadaşlık yaptığına dikkat etmelidir. Çünkü çocuğun sorumluluğu onlara aittir. Yüce Rabbimiz Bu noktaya dikkatlerimizi çekerek “yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden kendinizi ve ehlinizi koruyun” diyerek yavrularımıza sahip çıkmamız gerektiğini emretmekte, Efendimiz (a.s.)’da ailemizin çobanı olduğumuzu ve gözetimimiz altında olanlardan sorumlu olduğumuzu vurgulamaktadır. Bu sebeple çocuklarımıza sahip çıkmalı, öncelikle onlara iyi örnek olmalıyız. Çocuklarımızı kötü yollara düşmeden önce onlara iyi alışkanlıklar kazandırmalıyız. Boş zamanlarını iyi kullanma ve kitap okuma alışkanlığı kazandırılmalı. Kültürel ve sportif faaliyetlere katılmaları sağlanmalı.

 Sağlıklı bir din eğitimi, iyilikleri, sosyal adalet ve dayanışmayı desteklediği gibi, her türlü kötülüklerin, fuhuş, içki ve kumar alışkanlıklarının azalmasına da yardımcı olur. Bu alanda bütün insanların, özellikle de yetişmekte olan gençlerin dinin moral desteğine ihtiyaçları vardır.

Bu itibarla yeni nesiller, inanç boşluğundan kurtarılmalı, onlara büyük idealler, büyük hedefler gösterilmelidir. Anne ve babalar, çocuklarının kimlerle arkadaşlık yaptığını, hangi çevrelerde gezip dolaştığını takip etıneli çocuklarının bu zehirli tuzaklara düşmemesi için ellerinden gelen tedbirleri almalıdırlar.

Eğitim kurumlarında konu ile ilgili dersler konmalı, özellikle televizyonlar, terör olaylarında can verenler gibi, alkol ve uyuşturucu tuzağında ölümle pençeleşenleri de sık sık ekrana getirmelidirler. Ekranda gösterilen kutlama törenleri, belgesel ve diziler ile her türlü reklamlar, alkol ve uyuşturucuya teşvik niteliği taşımamalı, toplumu alkolizme götüren yollar tıkanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir